logo

Má cenu vůbec cestovat? – 3 minuty čtení

Nedávno jsem četl článek ve Forbes, kde radili, jak si naplno užít cestování/dovolenou/trip. Ve své podstatě rada zněla takto. Najděte si místo, kam byste se rádi podívali. Vyhledejte veškeré aktivity co se tam dají dělat, jaká místa navštívit. Pak naplánujte termín. Koukněte na letenky. Na ubytování. A pak…zůstaňte doma!

Co je to za blbost? Vysvětlení je následující. Došlo k průzkumu, jak moc jsou lidé šťastní před a po cestování. A podle tohoto průzkumu vyšlo najevo, že je vlastně celkem jedno, jestli někam odcestujete nebo ne. Ten největší pocit štěstí prý člověk zažívá v momentě plánování. Uskutečněná cesta už více radosti nepřidá.

Když se poohlédnu zpět za svými cestami, tak tomuto průzkumu musím dát částečně za pravdu. Je pravda, že v době plánování jsem nejvíc natěšený, nadšený a opravdu šťastný. Ale že by mi podniknutá cesta nedala další dobrý pocit navíc? S tím už nesouhlasím!

Nejlepší investicí jsou zážitky!

Jak píšu na stránce O MNĚ Nejlepší investicí jsou zážitky“. Zkuste si vzpomenout na vaší poslední dovolenou nebo trip s přáteli. Co si vybavíte jako první? Předpokládám, že nějaký pěkný nebo vtipný okamžik. Lidský mozek má geniální schopnost. Postupem času třídí naše vzpomínky. Ty dobré nechává a ty špatné odsouvá do pozadí. Asi nejlepší příklad za všechny. Pokud se dnes staršího člověka zeptáte, jestli byla lepší doba za komunismu nebo dnes, tak vám s největší pravděpodobností odpoví, že určitě za komunismu. A začnou vzpomínat na kladné věci komunismu – Každý měl práci, bydlení a celkově jistoty! Věci jako pronásledování, všeobecná nedůvěřivost mezi lidmi, nemožnost volně cestovat do zahraničí, vykonstruované soudní procesy a následné posílání lidí do vězení, pokud byli pro režim nepohodlní. Na tyto věci už lidé zapomněli!

A jak to souvisí s cestováním? No, ikdyž vaše dovolená nebo trip nebyl ideální, tak postupem času mozek třídí vaše vzpomínky a ve finále vám zůstanou povětšinou pozitivní zážitky. Zážitky, které budete vyprávět rodině, přátelům u piva a třeba za 20 let vaším dětem. Ze špatného tripu se za pár měsíců stává trip skvělý.

Kdybych jen plánoval a necestoval, tak bych přišel o hromadu skvělých zážitků. Nepoznal bych plno skvělých lidí! Nezažil bych demonstraci v Miláně, své nejdražší pivo v Londýně, několik piv zdarma v Dublinu, gay festival v Tel Avivu (ok, toto jsem uplně nutně zažít nemusel) a další a další.

Proto pokud to jen trochu jde, tak CESTUJTE! Dnes žijeme asi v nejlepší době pro cestování. Letenky se dají sehnat za pár stovek, ubytování také (někdy i zadarmo), hranice prakticky všude otevřenéCESTUJTE, poznávejte nové krajiny, nové lidi, dokud to jde a dokud vy osobně můžete!

0 Zatím nikdo neprojevil zájem o další článek. Klikni na srdíčko a napíšu další jen kvůli tobě!0
  • Share

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *