logo

EuroTrip #5 OMDZ we are in Andorra! – 4 minuty čtení

Blíží se 11 hodina sobotního dopoledne a my jsme kousek od Andorry. Nádrž nám hlasí dojezd 50km a navigace Sygic zase 15km do cíle. Přece nebudeme tankovat ve Francii, když za chvíli budeme v daňovém ráji. To dáme! Jak se přibližujeme k hranicím, tak se sklon vozovky zvyšuje. Čeká nás 10km stoupání až do výšky něco málo přes 2500m nad mořem. To samozřejmě není dobré pro spotřebu a z 50km dojezdu je najednou 20km. Za chvíli 10km. A o něco později už svítí dojezd nula km, přičemž jsme se posunuli jen o 3km. Tak tohle nedáme! Otáčíme se a jedeme z kopce do nejbližší francouzské benzínky. Ta je od nás 7km. Tankujeme jen tak opravdu na dojezd za 5euro. Dojezd naskočil na 120km. To už musí vyjít. Ok, druhé kolo! Zařazujeme se mezi kolonu francouzských aut, jedoucí do Andorry za jediným účelem. Levně nakoupit! Naftu, cigarety, alkohol. Jsme 5km od první Andorrské benzínky a dojezd za posledních 10km klesnul ze 120km na 10km! To stoupání je šílené, ale zároveň úžásné. Šílené na spotřebu, úžásné na pohled. Takový pohled člověk jen tak nezažije. Už jen kvůli tomuhle se sem vyplatilo jet. A samozřejmě kvůli tomu chlastu. No a taky naftě. Ale ten pohled na vysoké hory a krávy jen tak na silnici, to je taková první odměna pro každého, kdo se sem vydá. Teda kromě pašeráků, kteří z toho asi 2x nadšení nejsou a je jim úplně jedno nějaký pěkný výhled.

Snímek obrazovky 2015-08-31 v 19.42.19

Konečně jsme překročili hranice a už vyhlížíme benzínku. Tipujeme za kolik asi tak bude nafta. A je to tady. První benzínka kam odbočuje snad každý. Je zde kolem 20 stojanů a skoro všechny jsou obsazené! U každého je týpek, který se stará o natankování a pak i platbu. Ptá se, kolik chceme. Při pohledu na cenu 0,89 euro (24Kč) za litr, okamžitě říkám PLNOU! Kartou se zde platit nedá, jen cash a na účtenky se tady taky nehraje. Pokračujeme do hlavního města Andorra la Vella. Projíždíme prvním větším městem Encamp a jsme nadšeni! Andorra je očividně taková levnější varianta Monaka. Všechny domy jsou zde striktně stavěny ve stejném horském stylu. Všechny jsou obloženy kamenem a doplněny dřevem. Celkově to působí naprosto geniálně! Andorra je plná lyžarských středisek. Za tímto účelem sem jezdí hlavně britové, pro které je zde vše jak zadarmo! Ze zajímavosti se divám na airbnb, jaké jsou zde nabídky na ubytování. Jsem hodně překvapený. Celý nový, luxusní, moderně zařízený byt pro 6 lidí za 2000Kč za noc! A to i v zimním období. Proč musí být Andorra tak daleko od ČR!

Snímek obrazovky 2015-08-31 v 19.43.03

Být Andořanem se vyplatí. Stačí zde vlastnit nějakou nemovitost, nechat na ní napsat sídlo zahraniční firmy a už nemusí nic dělat. Jen si nechávat posílat rentu od dané firmy. Nemovitosti se zde prodávají pouze místním. A pokud chcete získat občanství, tak zde musíte nejprve 20let žít a až pak můžete zažádat.

Snímek obrazovky 2015-08-31 v 19.44.35

V hlavním městě se stavujeme ve třech obchodech. Dva z nich jsou vyloženě s alkoholem a cigaretama. Jeden je normální obchod s potravinama. Chtěli jsme vzít každý dvě flašky a hned jet, ale při pohledu na ceny krvácíme a nevíme co vzít. Jsou zde vývozní limity právě na alkohol a cigarety. Limit, 1,5l tvrdého alkoholu na osobu, je pro nás smutným příběhem. Přehled cen najdete u updatu2 v předchozím článku. Nakonec beru Jack Daniels Honey a Bailyes. Kluci berou OLMECU Tequilu a nějaký rum. U všech flašek se cena, oproti ČR, liší o 200-400Kč! Nakupujeme nějaké salámky, sýry, tablety do myčky, žiletky … Vše jako dárky pro rodinu, ale osobně si myslím, že všechno, až na tablety a žiletky, sežereme ještě než vůbec opustíme Španělsko. Návštěva Andorry se nám protáhla na 3 hodiny, ale nelitujeme. Při přejíždění hranic zamačkáváme slzy v očích a raději své myšlenky upínáme na Barcelonu. . .

Pokračovat na EuroTrip #6 OMDZ we are in Barcelona

0 Zatím nikdo neprojevil zájem o další článek. Klikni na srdíčko a napíšu další jen kvůli tobě!0
  • Share

2 Responses

  1. Docela zábavne čtení. Nejdřív Mé bavila Vaše menší naivita ohledně cestování a náročnosti jízdy v autě, ale je to článek od článku lepší a lepší.

    Tak ať se Van libi.

    David

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *